قدرت کلمات

قدرت کلمات

خیلی خوب یادم هست که یک روز در شرکت، رئیس با ناراحتی و عصبانیت وارد شد و بعد از چند دقیقه جلسه‌ای با حضور همه ما برگزار کرد تا در رابطه با نتایج به دست آمده و تغییر روند کاری صحبت کند. شاکی بود که «خوب کار نمیکنین… خلاقیت به خرج نمیدین… راهکار جدید نمیسازین…». یکی از همکارانم که آقای شوخ طبع و خودمانی بود، نظر خود را گفت ولی رئیس با او مخالفت کرد و همکارم گفت «من هر چه بگویم شما نمی‌فهمین…»! همه ما خشکمان زده بود و از ترس سرمان را پایین انداخته بودیم، رئیس با جدیت به او نگاه کرد و در حالی که با انگشت اشاره تاکید می‌کرد گفت «این حرفت خیلی بی‌ادبیه… به جاش بگو منظورم رو طور دیگه‌ای برداشت می‌کنین…». از آن روز به بعد حواسم بود که هنگام صحبت با رئیس و مدیر از جملات و کلمات مثبت استفاده کنم.

کلمات شکل و ظاهر ندارند اما  با قدرت زیاد اثر می‌گذارند، از این قدرت می‌توانیم در جهت رشد یا هر چه بدبخت‌تر شدن خودمان بهره ببریم.

 

تاثیر کلمات منفی بر زندگی

 

چگونه کلمات بر ذهن و جسم ما تاثیر می‌گذارند؟

به زبان آوردن کلمات زحمت آنچنانی ندارد اما قدرت کلمات از شمشیر برنده‌تر است. شاید شنیده باشید که «زخم دست خوب می‌شود اما زخم زبان نه…»؛ زخم دست جسم ما را آزار می‌دهد که پس از مدتی جراحت آن التیام پیدا می‌کند اما کلمات بر قلب و ذهن ما اثر می‌گذارند و به سادگی جبران نمی‌شوند. اگر شما میخ را به دیوار بکوبید سپس از دیوار خارج کنید باز هم جای میخ باقی می‌ماند. اثر و قدرت کلمات دقیقاً به همین شکل است. متاسفانه اکثر ما بدون آنکه متوجه باشیم با کلام خودمان، به خودمان آسیب می‌زنیم! بله… خودمان. اگر چشم میکروسکوپی داشتیم می‌توانستیم ببینیم که کلمات چه شکلی به مولکول‌ها آب در بدن ما می‌دهند که تبع آن در ما احساس خاصی ایجاد می‌شود و این حس برای روح و روان ما اثر می‌گذارد.

 

آزمایش تاثیر کلمات بر پرتقال

طی یک آزمایش واقعی، یک پرتقال را نصف کرده و هر کدام از نصفه‌ها را در دو شیشه یکسان و در بسته قرار دادند. روی یکی از شیشه‌ها تکه کاغذهایی از کلمات مثبت مانند «خوب»، «زیبا»، «من می‌توانم»، «فرشته» و.. اما روی شیشه دیگر کاغذهایی با کلمات «زشت»، «شیطان»، «من ضعیفم» و… چسباندند. بعد از ۲۰ روز کاملاً مشخص می‌شود که پرتقال دومی کپک زده اما پرتقال اول، همچنان تازه و خوش‌رنگ باقی مانده است!

اگر باور نمی‌کنید خودتان می‌توانید با هر میوه‌ای امتحان کنید!

کلمات بدون اینکه دیده بشوند، کار خود را می‌کنند… این تیر حتی در تاریکی هم هدف خود را می‌زند… ما باید آگاه باشیم و به نفع خود از این نیرو استفاده کنیم.

توجه کنید که تاثیر کلمات هم بر گوینده و هم بر شنونده اثر می‌گذارد نه فقط شنونده! از قدیم گفتند «نفرین به خودت برمی‌گرده!» از طرفی «از دعای خوب برای یکی دیگه، به خودت هم میرسه».

 

چگونه از قدرت کلمات در جهت مثبت بهره ببریم؟

اینکه خود را به گفتن کلمات مثبت عادت دهیم، کمی سخت و زمان‌بر است اما ارزش دارد و تنها صبر و استمرار و توجه نیاز دارد. توجه برای اینکه کلمات منفی رو شناسایی کنیم، استمرار برای اینکه ضمیر ناخودآگاه تربیت بشود و صبر چون زمانی که در شرایط سخت قرار می‌گیریم عادت‌های قبلی قدرت می‌گیرند و تمایل به گفتن کلمات قبلی بیشتر می‌شود.

در ادامه چند مورد از رایج‌ترین عادت‌ها را معرفی می‌کنیم:

 

حذف آهنگ‌‌های غمگین:

فکر کنم با دانستن آزمایش پرتقال دیگر خودتان بدانید که گوش دادن به آهنگ‌های غمگین چه بر سر جسم و روح شما می‌آورد، این آهنگ‌ها پر از کلمات منفی و افسردگی است که نه تنها حال را خوب نمی‌کند بلکه به تدریج بدتر هم می‌کند.

 

دوری از افراد منفی باف:

خواهشاً رو در بایستی نداشته باشید و خیلی محترمانه رابطه خود را با افراد منفی که با گفتن جملات منفی، اخبار بد و… حال شما را خراب یا روحیه شما را تضعیف می‌کنند، کم رنگ کنید.

این افراد ممکن است خانواده شما باشد، هیچ اشکالی ندارد همان احترام و دوستی سابق را داشته باشید اما وارد بحث‌ها و درد و دل‌های عمیق نشوید.

منظور ما هم این نیست که کلاً خانواده خود را فراموش کنید، نه، شما با رفتار جدید خود می‌توانید این موضوع را به آن‌ها یادآور شوید و خودشان هم رعایت کنند. آن وقت یک خانواده مثبت و شاد خواهید داشت.

 

همنشینی با افراد مثبت اندیش

 

خواندن کتاب‌های خودسازی و معنوی:

به نظر شما چطور می‌توان یک لیوان آب آلوده را بدون خالی کردن، پر از آب گوارا کرد؟ بله باید آنقدر روی آن آب شفاف بریزیم تا آب‌های آلوده سرریز شوند و خارج شوند و به جای آن آب تمیز در لیوان باقی بماند.

پاکسازی ذهن هم دقیقاً به همین صورت است. ما آنقدر با افکار و کلام منفی ذهن خود را تاریک و کدر کرده‌ایم که ناگهانی پاک نمی‌شود بلکه باید با موضوعات مثبت و جدید آن را پر کنیم. بهترین کار برای این منظور هم ورودی مثبت دادن به ذهن است مانند خواندن کتاب‌های روانشناسی یا خودسازی فردی، شرکت در یک دوره آموزشی و تقویت یک مهارت خاص و… .

 

شناسایی کلمات پرقدرت خودمان:

کلمات پر قدرت برای هر کسی متفاوت است و آن دسته از کلماتی است که ما دائما به کار می‌بریم و تکرار می‌کنیم از طرفی بار منفی دارند. لطفاً چند لحظه خوب فکر کنید… چه جملاتی را در طول روز بارها تکرار می‌کنید؟

نمی‌دانم چرا ما ایرانی‌ها عادت کردیم بعد از احوال پرسی، شروع به ناله و شکایت می‌کنیم که «ای بابا… گرونی… تورم… بدبختی… قسط… ورشکستگی… تو این مملکت مگه میشه به جایی رسید و…». الان خودتان متوجه شدید که چقدر از کلمات و جملات منفی استفاده می‌کنیم؟ به نظرتان با گفتن این حرف‌ها چیزی درست می‌شود؟ حالمان خوب می‌شود؟ نه… هیچکدام… حتی با قدرتی که این کلمات دارند حال و شرایطمان بدتر هم می‌شود و دوباره فردا با دفعات بیشتری این جملات را تکرار می‌کنیم و باز….

قطع کردن این چرخه و عادت دادن خودمان به گفتن جملات مثبت، کمی صبر و استمرار نیاز دارد اما نتایج آن بعد از چند ماه روی روحیه خودتان و عملکردتان مشاهده خواهید کرد.

 

تاثیر مطالعه بر مثبت اندیشی

 

کتاب‌های مفید

یکی از بهترین کتاب‌هایی که در زمینه قدرت کلمات وجود دارد، کتاب «چهار اثر از فلورانس اسکاول شین» می‌باشد. به احتمال زیاد نام آن را شنیده باشید و حتی آن را خوانده باشید. این کتاب فوق العاده است و با گفتار معنوی و روحانی، یاد می‌دهد که چطور از قدرت کلمات نهایت بهره را ببریم. کلمه به کلمه این کتاب، به شما آرامش می‌دهد و روحتان تازه می‌شود.

این کتاب را خانم اسکاول شین نوشته است که تمام عمر خود را وقف کمک به دیگران کرده است. زندگی‌های زیادی را نجات داده، مانع طلاق‌های زیادی شده، فقرای زیادی را ثروتمند کرده و بیماران متعددی را معالجه کرده است.

خانم اسکاول شین راز خود را در این کتاب کاملاً شفاف توضیح داده است. اگر این کتاب را یک بار بخوانید هیچگاه اجازه خاک خوردن به آن نخواهید داد.

 

جمع‌بندی

قدرت کلمات بسیار زیاد است و در عین حال می‌تواند مخرب هم باشد البته اگر به درستی از آن استفاده نشود.

هوشمندانه و آگاهانه عمل کنید و جملات و کلمات مثبت را به دایره لغات فعال خود بیاورید، خودتان به خودتان کمک کنید و اجازه ندهید چیزی که تحت سلطه شماست علیه شما عمل کند. کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین به شما در این زمینه کمک بزرگی خواهد کرد حتما بخوانید و در انتها خوشحال می‌شویم که نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.