کنترل افکار

با کنترل افکار به تمام ناراحتی‌های خود پایان دهید

دانشمندان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌اند که در طول روز ۷۰ هزار فکر مختلف به ذهن یک فرد معمولی خطور می‌کند. این افکار در رابطه با هر چیزی می‌تواند که زندگی ما را در برگرفته، اعم از خوردن، خوابیدن، شکست کاری در گذشته، فکر کردن به فردی که دوستش داریم، ترس از آینده، استرس از انجام یک کار و… این افکار خواه یا ناخواه باعث ایجاد احساس خاص در ما می‌شوند که به تبع آن رفتار خاصی از ما سر می‌زند. نکته جالب اینجاست که اکثر اوقات خودمان متوجه این افکار و رفتارهایمان نمی‌شویم اما نتیجه آن به تدریج برای خودمان آشکار می‌شود. نکته تلخ این اتفاق این است که اگر دیر چشم باز کنیم، موقعی به خود می‌آییم که می‌بینیم که کنترل افکار دست ما نیست و در طناب پیچ در پیچ افکار و احساسات خود اسیر شده‌ایم.

کنترل افکار یک مهارت نیست بلکه هنر است که مطمئناً همه ما برای داشتن آن، تشنه هستیم چرا که همه ما دوست داریم تمرکز داشته باشیم، کار خود را عالی انجام دهیم، مهارت جدید یاد بگیریم، از پرش افکار خود خسته شده‌ایم و می‌خواهیم کنترل افکار خود را به دست بگیریم تا به سمت اهداف خود آن را سوق دهیم و مانند افراد موفق طعم لذت بخش موفقیت را بچشیم.

راه‌ ساده برای کنترل افکار

یک راه ساده برای کنترل افکار وجود دارد که از قانون ۵ ثانیه پیروی می‌کند:

طبق قانون ۵ ثانیه، مغز برای انجام دادن یک کار، کمتر از ۵ ثانیه تصمیم گیری می‌کند.

طبق این قانون برای اینکه مغز تجدید نظر کند، تنها ۵ ثانیه فرصت داریم. اگر در این مدت اقدام نکنیم، مغیز خودش ناخودآگاه دست به کار می‌شود.

به عنوان مثال ما تصمیم می‌گیریم که از این به بعد کتاب بخوانیم و کمی از گرد و غبار قفسه کتابخانه خود کم کنیم، از همان لحظه‌ای که به این موضوع فکر می‌کنیم تا زمانی که اولین کلمه کتاب را را می‌خوانیم، ۵ ثانیه فرصت داریم.

اما در این لحظه افکار دیگری مانند «حالا حوصله ندارم… خستم… خوابم میاد… وقت ندارم… بذار اول برم اینستا و….» و این طور می‌شود که مغز تصمیم می‌گیرد یکی از این کارها را انجام دهد به جای اینکه کتاب بخواند.

یک فردی که مهارت کنترل افکار دارد، در همان ۵ ثانیه کتاب را بر‌می‌دارد و شروع به خواندن می‌کند.

تفاوت اساسی بین افراد معمولی و موفق این است که افراد موفق سریعاً به افکار خود مسلط می‌شوند و با کنترل خود آن را به هدف خود هدایت می‌کنند.

کنترل افکار فقط یک تصمیم در کمتر از ۵ ثانیه است به این صورت که بدانیم اکنون به چه چیز فکر می‌کنیم سپس سریعاً آن را کنترل کنیم. به عنوان مثال اگر کار عقب افتاده داریم و همینطور در اینستا می‌چرخیم در حالی که از استرس خود را می‏خوریم، باید به صورت لحظه‌ای اینستا را ببندیم و گوشی را کنار بگذاریم و برای کار مورد نظر اقدام کنیم بدون آنکه حتی به اینستا و جنگ و فنگ‌هایی که دیده‌ایم.

این راهکار عالی است و البته صد در صد به اراده شما بستگی دارد. همیشه اولین قدم سخت‌ترین قدم است اما پاداش آن راحتی و لذت گام‌های بعدی می‌باشد. بنابراین به جای این کارها بهتر است که

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *