کتاب زبان بدن آلن پیز

کتاب زبان بدن آلن پیز

فکر نمی‌کنم نیازی به معرفی سعدی، استاد سخن باشد! این بیت شعر سعدی را همه شنیده‌ایم:

 

گر بگویم که مرا حال پریشانی نیست     رنگ رخسار خبر می‌دهد از سر ضمیر

 

منظور سعدیِ شیرین زبان این است که حتی اگر زبانم دروغ بگوید، چهره‌ام حال درونی‌ام را فاش می‌کند. ما اغلب حواسمان به کلماتی است که به زبان می‌آوریم در حالی که همزمان بدن ما از فرق سر تا نوک پا، راست یا دروغ آن را نشان می‌دهد و به کلام ما ارزش و اعتبار می‌بخشد. اگر فردی با چشمان از حدقه بیرون زده، رنگ پریده و من من کنان بگوید که «من اصلاً نمیترسم» حرفش را باور می‌کنید؟ می‌دانم جوابتان این است «نه… خب قیافش داد میزنه مثل جوجه ترسیده!». این خواست خداست که زبان بدن، باور پذیرتر از کلام باشد چون body language یا همان زبان بدن از ضمیر ناخودآگاه آب می‌خورد و احساسات واقعی ما را به نمایش می‌گذارد. اگر با زبان بدن آشنا باشیم می‌توانیم بفهمیم که در فکر دیگران چه می‌گذرد و چه احساسی نسبت به ما دارند. کتاب زبان بدن آلن پیز یکی از بهترین مراجع آموزش body language است که مو به مو تمام نکات آن را توضیح می‌دهد.

 

اصلاً آقای آلن پیز کیست؟

 

آلن پیز نویسنده کتاب زبان بدن آلن پیز است! البته همسرش، باربارا خانم نیز در نوشتن این کتاب به او کمک کرده و اسم هر دو را روی جلد کتاب خواهید دید. آلن پیز با اینکه تحصیلات آکادمیک و روانشناسی ندارد اما همه او را به عنوان پدر زبان بدن دنیا می‌شناسند.

 

پیز از همان کودکی استعداد خود را در خواندن افکار و احساسات دیگران نشان داد؛ کار عجیبی هم نمی‌کرد تنها خیلی کنجکاوانه به حرکات بدن افراد در موقعیت‌های مختلف مانند خوشحالی، عصبانیت، دروغ گویی و… دقت می‌کرد و نتیجه می‌گرفت که مثلاً افراد هنگام دروغ گفتن بینی خود را می‌خارانند.

آقای آلن این کنجکاوی را دنبال می‌کند و بعدها به همراه همسرش به مدت چهل سال به مطالعه body language می‌پردازند و تبدیل به دو نفر از متخصصان زبان بدن در جهان می‌شوند. کتاب زبان بدن آلن پیز، دستاوردهای این چهل سال را گلچین و در خود جمع کرده است و با خواندن آن متوجه می‌شویم که زبان بدن چطور احساسات و افکار ما را لو می‌دهد و شاید از رفتارهایی که تاکنون داشتیم بخندیم یا شرمنده شویم!

 

آلن پیز تاکنون ۱۵ کتاب در زمینه مهارت‌های ارتباطی و body language منتشر کرده که به ۵۵ زبان ترجمه شده و بیش از ۲۷ میلیون نسخه فروخته شده‌اند. سیاستمداران بزرگی مانند پوتین، تحت آموزش و مشاوره او بوده‌اند.

 

جذاب‌ترین بخش‌های کتاب زبان بدن آلن پیز

کتاب زبان بدن آلن پیز جذاب‌ترین بخش ندارد! بلکه همه قسمت‌های آن جذاب است چون درباره خودمان و زبان بدن ما صحبت می‌کند. با یادگیری body language، پی می‌برید که هیچ افکاری را نمی‌توانیم پنهان کنیم و زبان بدن ما خیلی دهن لق است متاسفانه یا خوشبختانه! مسبب این ماجرا هم ضمیر ناخودآگاه ماست، همان غول درونی که مهم‌ترین تصمیم‌ گیری‌های ما را انجام می‌دهد.

ترجمه شده این کتاب ۱۸ فصل دارد: زبان بدن دست‌ها، پاها، چشم و… را کامل توضیح می‌دهد. در ادامه سه تکه جالب از آن را آورده‌ایم:

 

هر چه قدرتمندتر، بی‌حرکت‌تر!

تحقیقات در زمینه زبان‌شناسی نشان داده است رابطه مستقیمی میان وضعیت، قدرت یا اعتبار فرد و دامنه لغات او وجود دارد. هر چه وضعیت اجتماعی یا رده مدیریتی فرد بالاتر باشد، بهتر می‌تواند با کلمات و عبارات ارتباط برقرار کند. فردی که در بالاترین رده قرار دارد، می‌تواند از دامنه لغات خود استفاده کند تا پیام خود ر منتقل کند؛ در حالی که فرد کمتر تحصیل کرده و کم مهارت رده پایین، برای انتقال پیام خود، بیش از کلمات، به حرکات بدنش متکی است.

مأمور ویژه جیمز باند، از این اصول در حد اعلا استفاده می‌کرد و کمترین حرکات بدن را از خود نشان می‌داد، مخصوصاً وقتی تحت فشار بود. وقتی از جانب آدم‌ بدهای تهدید، به او توهین یا شلیک می‌شد، به نسبت بی‌حرکت باقی می‌ماند و با جملات کوتاه و یکنواخت سخن می‌گفت.

 

از این به بعد به رفتار افراد سطح بالا دقت کنید، خودتان زود متوجه می‌شوید که معمولاً زبان بدن کمتر و آرام‌تر دارند و توضیحات کافی می‌دهند نه زیادی! یعنی نه زیاد تکان می‌خورند نه زیاد حرف می‌زنند. اما افراد معمولی بیشتر صحبت می‌کنند و همزمان حرکات بیشتری از خود نشان می‌دهند.

فکر می‌کنید از این نکته کتاب زبان بدن آلن پیز، چطور می‌توان برای ارتباط سازی استفاده کرد؟ در برخورد با هر کدام از افراد سطح بالا یا معمولی؟ برایمان در قسمت نظرات بنویسید.

 

چگونه گریه حضار را دربیاورید؟

کسانی که در ردیف جلو سالن سخنرانی می‌نشینند، بیشتر از بقیه افراد توجه می‌کنند و بیشتر سوال می‌پرسند. قسمت میانی محل سخنرانی منطقه امنی محسوب می‌شود که توسط بقیه گروه احاطه شده است. وقتی سمت چپ گروه می‌ایستید یعنی سمت راست محل سخنرانی، اطلاعات شما تأثیر بیشتری روی نیمکره راست مغز (نیمکره عاطفی انسان‌ها) شنوندگان دارد. ایستادن در سمت راست گروه یعنی سمت چپ محل، روی نیمکره چپ مغز حضار یعنی (نیمکره منطقی انسان‌ها) اثر می‌گذارد. برای اینکه وقتی سمت چپ می‌ایستید حضار بیشتر می‌خندند و به درخواست‌های شما پاسخ بهتری می‌دهند تا اینکه از سمت راست با آن‌ها صحبت کنید. کمدین‌ها سال‌هاست که این موضوع را می‌دانند، آن‌ها از سمت چپ می‌خندانند و از سمت راست می‌گریانند!

 

این بخش از کتاب زبان بدن آلن پیز، به یکی از مهم‌ترین کاربردهای body language اشاره می‌کند. آگاهی به زبان بدن فقط برای خواندن افکار دیگران نیست بلکه کنترل کننده افکار دیگران هم هست! یعنی شما با تنظیم زبان بدن خود می‌توانید احساسات مورد نظرتان را به مخاطب انتقال دهید و اثر دلخواه را روی آن بگذارید. البته حرکات شما باید کاملاً طبیعی باشد نه مصنوعی! این کار راحت نیست و به تمرین و ممارست نیاز دارد و ما در دوره فن بیان و سخنرانی تمرین ویژه برای این موضوع به شرکت کنندگان می‌دهیم.

 

معایب قد بلند!

بهتر است این را بدانید قد بلند بودن همیشه یک امتیاز نیست! هر چند قدبلندها نسبت به قد کوتاه‌ها از احترام بیشتری برخوردار هستند ولی قدبلندها در ارتباط فرد به فرد می‌تواند معایبی به همراه داشته باشد. یک فروشنده مواد شیمیایی به نام فیلیپ هانسی که قدش به دو متر می‌رسید در انگلستان باشگاه قدبلندها را برای تامین نیازهای علمی، پزشکی و اجتماعی تاسیس کرد. او فهمیده بود که قد بلندش برای مشتریان ناخوشایند است و آن‌ها احساس می‌کنند که مجبور به خرید از فیلیپ هستند. او کشف کرد که وقتی بر روی صندلی‌اش می‌نشیند و درباره محصولی توضیح می‌دهد علاوه بر اینکه فضای گفتگو بهتر می‌شود، میزان فروشش نیز ۶۲ درصد رشد کرد.

 

آلن پیز برای اثبات این نکته، یک آزمایش تحت عنوان آزمایش کف زمین، در کتاب زبان بدن آلن پیز معرفی کرده که درستی معایب قد بلند را اثبات می‌کند.

از این سه نکته ریز و طلایی لذت بردید؟ شاید این نکات برایتان جدید نباشد َشاید هم باشد! اما نکته مهم، نحوه استفاده از آن‌ها در مکان درست و در مقابل آدم‌های درست است! سه قسمت گفته شده از مخفیانه‌ترین اثرات زبان بدن است که باید بگویم: «حالا کجاشو دیدی… بقیه کتاب زبان بدن آلن پیز رو بخونی چی میگی!».

 

یک سوءتفاهم بزرگ!

این شعر معروف را همه شنیده‌ایم که «اگر دیدی جوانی بر درختی تکیه کرده…. بدان عاشق است و گریه کرده» اما آیا برای هر جوانی اینطور است؟ همیشه تکیه دادن به درخت‌ نشان دهنده عاشق است؟ نه! شاید بنده خدا قسط دارد! شاید اصلاً قصد ازدواج ندارد! شرایط همیشه و برای همه یکسان نیست! زبان بدن هم همینطور است و نمی‌شود یک علامت خاص را همه جا یکجور معنا کرد بلکه باید با توجه به شرایط تحلیل کنیم.

به عنوان مثال دست به سینه بودن، همیشه نشان گارد گرفتن نیست و شاید علتش سرمای زمستان باشد! آلن پیز دیگر زبانش مو درآورده آنقدر که در گوشه گوشه کتاب زبان بدن به این نکته اشاره کرده است.

 

جمع بندی

به عنوان سخن آخر، به یاد داشته باشید که زبان بدن همیشه با هیکل بزرگ پشت سر شما ایستاده است و هر چیزی که به زبان می‌آورید، حقیقت آن را به دیگران نشان می‌دهد و هیچ وقت هم دروغ نمی‌گوید. با یادگیری زبان بدن می‌توانید تاثیرگذاری و جذابیت خود را بیشتر کنید و در ارتباطات خود بدرخشید. کتاب زبان بدن آلن پیز بهترین منبعی است که می‌توان به آن مراجعه کرد. بخوانید، استفاده کنید و لذت و سودش را ببرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *