اثر هاله ای

کاربرد اثر هاله ای در متقاعد سازی

شاید باورتان نشود اما اثر هاله‌ای همان عاملی است که باعث ثروتمند و معروف شدن هنرپیشه‌ها و حتی برعکس باعث بدنامی و از چشم افتادن آن‌ها می‌شود! خیلی خوب یادم هست که زمانی طرفدار پروپا قرص یکی از بازیگران معروف بودم که ظاهر، طرز صحبت کردن و صدای او را دوست داشتم اما نظر یکی از اطرافیانم باعث شد دیدگاهم نسبت به این فامیل دوست داشتنی، زمین تا آسمان تغییر کند! چون صرفاً با خواندن چند تا کامنت و یک عکس فوتوشاپی، درباره جنبه‌های زندگی دیگران قضاوت می‌کند. البته ایشان هم گرفتار اثر هاله ای شدند، اثری که همه ما روز و شب با آن تصمیم می‌گیریم: پزشک عمل زیبایی خود را طبق آن انتخاب می‌کنیم، دوره آموزشی می‌خریم، لباس پرو می‌کنیم، دوست پیدا می‌کنیم، مشتری جذب می‌کنیم و… . اما این اثر قدرتمند مانند لبه چاقو تیز است که اگر حواسمان نباشد احتمال دارد آسیب ببینیم و گول بخوریم!

اینکه چطور اثر هاله ای خودمان را تنظیم کنیم که سطح جذابیت و متقاعد سازی بیشتر شود یا چطور در تله آن نیفتیم، را در ادامه توضیح می‌دهیم.

 

اثر هاله ای مثال

 

چرا می‌گوییم «اثر هاله ای»

انیمیشن‌ها و نقاشی‌هایی که در دوران کودکی تماشا می‌کردید را به یاد آورید، یادتان هست که دور سر شخصیت‌های مقدس یک حلقه نورانی و درخشان بود؟ بله؟ نام این حلقه همان هاله است البته در حالت کامل‌تر از فرق سر تا نوک پا ادامه دارد. همه ما اطراف خودمان این هاله را داریم و نشان دهنده این است که الان ما چه حس و حال و انرژی داریم و مهم‌ترین عامل جذابیت به شمار می‌رود.

همین جا به شما یک اخطار بزرگ می‌دهیم، بیشترین تاثیر اثر هاله ای زمانی است که برای اولین بار فردی ما را می‌بیند و قبل از خود ما اثر هاله‌ای ما دیده می‌شود. در واقع اثر هاله ای همان تاثیر اولیه است که دیگران از ما می‌بینند و به جنبه‌های دیگر زندگیمان هم نسبت می‌دهند.

اگر یک فرد را با  لباس کثیف، پاره، چهره آلوده، دندان‌های زرد و کفش‌های کهنه ببینید، چه برداشتی از زندگی شخصی و کاری او دارید؟ مثلاً اینکه معتاد، تنبل، بدبخت، خلافکار، بیکار، بداخلاق، دزد و… به نظر می‌رسد!  در حالی که شاید هیچ کدام از این موارد صدق نکند و بنده خدا فقط یک کارگر خسته باشد که از کار زیاد گرسنه شده است!

یک مثال تاسف‌بار دیگر، عکس‌هایی است که از زندگی شخصی افراد در شبکه‌های اجتماعی می‌بینیم و تصور می‌کنیم که در واقعیت همینطور هستند و حسرت نداشته‌های آن‌ها را می‌خوریم! بسیاری از خانم و آقاهای جوان گول عکس‌های پروفایل طرف مقابل را می‌خورند و فکر می‌کنند «چون با کت و شلوار کنار ماشین شاسی بلند عکس انداخته پس باید پولدار، دکتر، تک فرزند، با شخصیت و تحصیلکرده باشه!» در حالی که بعد از آشنایی طولانی مدت، متوجه می‌شوند واقعیت کجا بود و تصور آن‌ها کجا!

اثر هاله ای یک خطای ذهنی است که باعث می‌شود با دیدن یک نشانه آن را به سایر ابعاد هم نسبت دهیم.

 

آزمایش اثر هاله ای

اثر هاله ای به چه کار می‌آید؟

هاله فقط یک فضای معمولی نیست، این فضا پر از انرژی است که از حال درونی و ذهن خودمان سرچشمه می‌گیرد مانند شمعی که از داخل می‌سوزد و به اطراف خودش نور و حرارت ساطع می‌کند.

اما هاله ما می‌تواند هم سرد، تاریک و وحشتناک (مانند شب‌های قبرستان) باشد طوری که هیچ فردی از ما خوشش نیاید و از ما دوری کنند یا اینکه آنقدر زیبا، گرم و درخشان (مانند باغ پر گل) باشد که خود به خود دیگران به ما جذب شوند و پیشنهادات و درخواست‌های ما را راحت قبول کنند.

یادمان باشد که هاله همیشه اطراف ما را پوشانده است و قبل از خود ما دیده می‌شود، پس برای تاثیر گذاری و متقاعد کردن افراد باید حواسمان باشد دیگران از ما چه می‌بینند، می‌شنوند و بو یا لمس می‌کنند.

اثر هاله ای فقط لباس و صحبت‌ها و ظاهر ما محدود نمی‌شود؛لطفاً با دقت به تمام ابعاد زندگی خودتان فکر کنید، شبکه اجتماعی، دوستان، همکاران، سایتی که کسب و کار شماست و… تماماً هر لحظه به مخاطبان شما اثر هاله ای را انتقال می‌کنند.

آیا بازدید کننده‌ها در اولین ورود به سایت شما، به راحتی به قسمت‌های مختلف آن دسترسی دارند؟

آیا پاساژ یا بوتیک شما آنقدر تمیز و شیک است که مخاطب را جذب کند؟

آیا کارمندان شما به فن بیان و ارتباط موثر مسلط هستند؟

و…

 

اثر هاله ای در رفتار سازمانی

 

آزمایش معروف اثر هاله‌ای

اثر هاله ای اصلاً خرافات نیست و حقیقت علمی است که توسط روانشناس معروف، ادوارد ثرندایک معرفی شد. ادوارد رفتار سربازها و فرمانده‌ها را بررسی کرد و متوجه شد سربازانی که خوب صحبت می‌کنند، شجاع‌تر و چابک‌تر به نظر می‌رسند و اعتماد و تحسین فرمانده‌ها را بیشتر جذب می‌کنند.

این پدیده در هر نوع رابطه و بین هر دو آدم وجود دارد. به عنوان مثال اگر شما فردی شوخ طبع و حاضر جواب باشید، دیگران شما را باهوش، مدیر و قدرتمند تصور می‌کنند و بهتر صحبت‌های شما را می‌پذیرند.‌

 

چطور اثر هاله ای مثبت ایجاد کنیم؟

برای ایجاد اثر هاله ای مثبت، اولین و مهم‌ترین قدم خوب بودن حال خودمان است که با اقدامات زیر می‌توانیم آن را هم ایجاد کنیم هم نشان دهیم:

 • لبخند مهربانانه
 • پوشش مناسب و آراسته و تمیز
 • حسن جویی یا تعریف کردن
 • زبان بدن باز و مشتاقانه
 • دست دادن گرم و صمیمانه (البته نه در دوران کرونا :) )
 • صحبت درباره علایق طرف مقابل
 • خوب گوش کردن
 • ارتباط چشمی حرفه‌ای
 • سوال خوب پرسیدن
 • شوخ طبعی
 • محترمانه رفتار کردن
 • رعایت ادب
 • نوع کلماتی که به کار می‌بریم
 • حفظ حریم شخصی طرف مقابل
 • کمک کردن
 • برطرف کردن نیازهای دیگران
 • و…

 

 

اثر هاله‌ای را به هیچ وجه دست کم نگیرید و حتی خودتان می‌توانید چندین بار ان را امتحان کنید و اثرش را ببینید. اگر اثر هاله‌ای را به خوبی به کار گیرید، در متقاعدسازی‌های خود بسیار قدرتمند پیش می‌روید و سرنوشت مذاکره را در دستان خود می‌گیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.