زبان بدن سر

زبان بدن سر

بررسی نقاشی‌های دو هزار سال اخیر نشان می‌دهد که تصویر خانم‌هایی که سرشان را کج می‌کنند، سه برابر بیشتر از مردان نقاشی شده و تصویر خانم‌ها در این حالت سه برابر بیشتر از مردان در تبلیغات مورد استفاده قرار گرفته است. جالب و شگفت انگیز به نظر می‌آید که فقط با حرکت ساده کج کردن سر، بتوان تأثیر گذاری خود را تا سه برابر افزایش داد. تا کنون به سر خود در آینه با دقت نگاه کرده‌اید؟ مهم‌ترین عناصر زبان بدن مانند چشم، لب‌ها، ابروها، پیشانی و چانه در سر متمرکز شده‌اند طوری که از حرکات سر و چهره می‌توان احساس طرف مقابل را کاملاً متوجه شد بدون دخالت دست و پا. اهمیت سر به دیگر اعضای بدن، مانند گل به برگ و ساقه است، شما زمانی که گل هدیه می‌گیرید، ابتدا به گل توجه می‌کنید یا برگ و ساقه؟ ما انسان‌ها هم در لحظه‌ای که چشم‌هایمان به یکدیگر می‌افتد، ابتدا به سر و چهره توجه می‌کنیم سپس دست و بعد از آن پاها (اسکن بالا به پایین).

بعد از آشنایی با انواع حالات سر که در ادامه آورده‌ایم و تمرین آن‌ها می‌توانید در روابط خود قدرتمندتر و جذاب‌تر ظاهر شوید و موفقیت‌های بزرگی برای خود به بار آورید.

پایین آوردن سر:

با پایین آوردن سر، گردن پوشانده می‌شود و نوعی حالت تدافعی به حساب می‌آید که با توجه به جهت نگاه چشمان می‌تواند معناهای زیر را داشته باشد:

نگاه رو به پایین:  

  • این حالت نشانه احترام، اطاعت و تسلیم است که معمولاً در روابط زیردست و بالا دست مشاهده می‌شود مانند فیلم کره‌ای یانگوم، جومونگ و… .
  • البته معنای ترسیدن هم دارد و مخاطب با دزدیدن نگاه و پوشاندن گردن، قصد دارد خود را از خطر حفظ کند.

نگاه به بالا و مخاطب:

  • این حالت را در خانم‌ها می‌توان دید که چنین پیامی از آن برداشت می‌شود: «تو از من بهتر و بالاتری»
  • معنای دیگر اعتراض است که فرد با این حالت، نارضایتی و مخالفت خود را نشان می‌دهد.

خستگی:

ممکن است هیچ کدام از معناهای بالا صدق نکنند و فرد به دلیل خستگی سر خود را پایین آورده باشد چرا که زمان خستگی، سر سنگینی بیشتری احساس می‌کند.

کج کردن سر:

سر را کج کردن، نشانه عدم تهدید است و به طرف مقابل این اطمینان را می‌دهد که ما هیچ خطری برای او نداریم و تماماً در اختیار او هستیم. این حرکت ریشه در گذشتگان دارد که با قرار دادن شمشیر کنار گردن، حریف خلع سلاح می‌شد.

البته کج کردن سر نشانه صمیمیت است و یک تکنیک مهم در گوش دادن فعال است که توصیه می‌شود برای نشان دادن علاقه خود به صحبت‌های مخاطب، بهتر است سر خود را کمتر از ۴۵ درجه خم کنیم.

خانم مهناز افشار بازیگر محبوب کشورمان، معمولاً با این حالت در مقابل دوربین صحبت می‌کنند.

تکان دادن سر به طرفین:

تکان سر به چپ و راست نشانه این است که: «باور نمیکنم… امکان ندارد… محال است… مخالفم…». این حرکت را در کودکان می‌بینیم، هنگامی که مادر به بچه غذا می‌دهد اما کودک به نشانه عدم تمایل، سر خود را برمی‌گرداند.

حرکت سر به بالا و پایین:

تکان دادن سر به حالت عمودی و بالا و پایین نشانه تأیید است که هنگام گوش دادن به صورت ناخودآگاه انجام می‌دهیم. در کتاب زبان بدن از آلن پیز آمده است که:

تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی شنونده در فواصل معین، سرش را سه بار پشت سر هم به نشانه تأیید تکان می‌دهد، گوینده سه تا چهار بار بیشتر از زمان معمول، صحبت می‌کند.

 

 اما اگر سرعت حرکت شدید باشد نشان از بی حوصلگی شنونده دارد که می‌خواهد هر چه زودتر صحبتمان تمام شود. البته سرعت پایین هم می‌تواند نشانه تفکر نقادانه باشد یعنی اینکه مخاطب هنوز کامل با ما موافق نیست و عمیقاً در حال فکر کردن به صحبت‌های ما است.

 سر رو به عقب و چانه رو به جلو:

این حالت نشانه تکبر و غرور است و افراد بالا دست مانند مدیران و رؤسا این حرکت را دائماً و به صورت ناخودآگاه انجام می‌دهند. این حرکت جزو لاینفک افرادی است که اعتماد به نفس بالایی دارند و خود را بالاتر از بقیه تصور می‌کنند.

سر بدون حرکت و ثابت:

اگر فیلم‌های تاریخی را تماشا کرده باشید احتمالاً دیده‌اید که پادشاهان هنگام صدور حکم و خواندن عریضه در مقابل وزرا، سر خود را بالا می‌برند در حالی که سر خود را ثابت نگه می‌دارند و با قاطعیت و جدیت به اطراف نگاه می‌کنند. بالا و ثابت نگاه داشتن سر هنگام صحبت یا گوش دادن، این پیغام را می‌رساند که فرد از جایگاه قدرت به ما می‌نگرد.

در مقابل افراد زیردست و معمولی هنگام صحبت سر خود را زیاد تکان می‌دهند که نشان از هیجان و جدی نبودن دارد.

سخن پایانی

زبان بدن یک بحث گسترده است که برای درک درست احساسات و افکار مخاطب، باید زبان سر و تمامی اعضای بدن را به طور کامل و در کنار هم تجزیه و تحلیل کرد. در مقالات آینده به موضوع زبان بدن دست، پا و… خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *