انضباط فردی

انضباط فردی

به نظرتان مهم‌ترین مشخصه افراد موفق کدام مشخصه است؟ افراد موفق خصوصیات و مشخصات خیلی زیادی دارند، مثلا سخت کوش هستند، برنامه ریزی می‌کنند و… اما اگر بخواهیم یک مورد را انتخاب کنیم که بیشتری تاثیر را در پیشرفت ما دارد، انضباط فردی است. همه ما دوست داریم موفق شویم و به جایگاه بالا برسیم، اما فقط یک درصد واقعا نتیجه می‌گیرند و ۹۹ درصد دیگر تنها در همان حد خواستن باقی می‌مانند. موفقیت بها دارد و برای رسیدن به آن باید برنامه ریزی داشت و خود را مقید به انجام آن کرد. بنابراین موفقیت بدون بها فقط یک رویاست نه واقعیت!

در این مقاله با اصول انضباط فردی آشنا می‌شویم و استراتژی‌های ناب معرفی می‌کنیم که چگونه بدون دخالت اراده، انضباط فردی را در خود ایجاد کنیم.

تعریف انضباط فردی

انضباط فردی یعنی اینکه کارهای لازم برای کسب نتیجه را انجام دهیم صرف نظر از علاقه به کار. به عبارت دیگر یعنی کارهای لازم را در زمان ضروری انجام دهیم حتی اگر حوصله، انگیزه و انرژی کافی نداریم.

انضباط فردی شامل چه اصولی می‌شود؟

اکنون این سوال پیش می‌آید که چکار باید بکنیم و چه شرایطی فراهم کنیم تا بتوانیم روی انضباط فردی خود کار کنیم؟

خواب کافی

جالب است بدانید که تا قبل از سال ۱۸۷۹ میانگین خواب مردم، ۱۰ ساعت یا بیشتر بود اما بعد از آن سال خواب مردم کم شد! فکر می‌کنید علتش چه بود؟ در آن سال توماس ادیسون اولین لامپ الکترونیکی را تولید کرد و به فروش رساند و مردم فکر کردند که دیگر لازم نیست بخوابیم وقتی که روشنایی مانند روز داریم. از آن سال به بعد میانگین ساعت خواب به کمتر از ۷ ساعت سیده است و این به نفع ما نیست! تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که باید خواب کافی بین ۷ و نیم تا ۹ ساعت باشد! بنابراین در اولین قدم برای بهبود انضباط فردی، بهتر است که خواب خود را تنظیم کنیم و اینکه برای انضباط فردی باید از خواب خود بزنیم و به کارهای دیگر بپردازیم، این تصور اشتباه است! به خواب خود توجه کنید.

دو نشانه عدم تعادل در خواب

  1. به محض رفتن به رختخواب خوابمان می‌برد! خیلی از افراد تصور می‌کنند که این نشانه خوش خوابی است اما حقیقت این طور نیست. این نشانه حاکی از آن است که آنقدر دیر به رختخواب رفته‌ایم که سیستم بدن خسته شده است!
  2. فقط با زنگ ساعت یا موبایل از خواب بیدار می‌شویم! این جریان نشان می‌دهد به موقع و به اندازه کافی نخوابیده‌اید که خودتان قبل از زنگ بیدار شوید.

به خواب خود ساعت و زمان جداگانه اختصاص دهید! اگر خواب ما کافی باشد انرژی و حوصله کافی را داریم و با انضباط فردی بیشتری به کارهایمان بپردازیم. البته گاهی اوقات شاید کار ضروری پیش بیاد و لازم باشد شب بیدار بمانید!

یک تصور اشتباه درباره خواب این است که افراد ورزش سخت انجام بدیم تا شب راحت بخوابیم، اما اینکار اشتباه است و طبق توصیه پزشکان باید از ۳ ساعت قبل از خواب چیزی نخوریم یا کم بخوریم، ورزش سخت نکنیم تا خواب آسوده داشته باشیم.

بدترین کار قبل از خواب، چک کردن گوشی، دیدن پیام یا چرخیدن در شبکه‌های اجتماعی است! تا جایی که می‌توانید قبل از خواب گوشی را از خود دور کنید و شرایط آرامش بخشی برای خود فراهم کنید.

تغذیه مناسب

بیشترین فردی که باید در زندگی به او اهمیت دهیم، خودمان است! ما یک دستگاه موفقیت نیستیم که از فقط برای کار ساخته شده باشد، خیر، جسم ما به خوراک و تغذیه مقوی نیاز دارد تا بتواند خوب حرکت کند، خوب فکر کند، خوب تصمیم بگیرد و خلاصه اینکه زنده بماند تا بتواند ما را به اهدافمان برساند.

اینکه چه نوع غذاهایی مفید هستند را خودتان می‌توانید با توصیه پزشکان یا متخصص رژیم غذایی متوجه شوید! من در این جا چند راهکار سیستمی که چطور عادت غذایی خود را سالم‌تر کنیم:

  • از ظروف غذاخوری کوچک استفاده کنید و غذایی در ظرف باقی نماند که شما را به خوردن بیشتر، تشویق کند. برای پرهیز از نوشابه می‌توانیم از یک لیوان کوچک استفاده کنیم.
  • خوراکی‌های سالم را در دسترس و نزدیک خود قرار دهیم و خوراکی‌های ناسالم و مضر را از دسترس خود خرج کنیم. به عنوان مثال تنقلات و آجیل را در کشوی میز خود قرار دهیم که راحت به آن دسترسی داشته باشیم. از طرفی خوراکی‌های مضر را در یخچال آشپزخانه قرار دهید که چند اتاق با شما فاصله دارد طوری که زحمت زیادی از شما بگیرد.

حرکت

منظور از حرکت، ورزش و فعالیت سنگین بدنی نیست بلکه هر جنبشی که بدن را به حرکت آورد مانند یک پیاده روی، کشش دست‌ها، بلند شدن و دوباره نشستن و… . در کتاب «Move Your DNA» به این موضوع پرداخته شده که فعالیت‌های ساده فیزیکی روزانه چه تاثیری روی عملکر مغز ما می‌گذارد و بیان می‌کند که یک فعالیت ساده بدنی مانند راه رفتن معمولی، مغز را در حالتی قرار می‌دهد که آمادگی خیلی بیشتری برای یادگیری و فعالیت‌های ذهنی سخت، داشته باشد و این نکته خیلی مهمی است.

البته این را بگویم که اگر هفته‌ای سه روز باشگاه بروید و ورزش‌های سنگین انجام دهیم اما بقیه ساعت و روز را تحرک نداشته باشیم، هیچ فایده‌ای ندارد. منظور ما از حرکت بدنی، فعالیت‌های مداوم و ریز است که در طول روز به صورت مکرر مثلا هر یک ساعت یک بار انجام می‌شود.

طراحی فرصت‌های حرکتی

  1. ریز حرکات بدون بلند شدن و در همان حالتی که پشت میز هستیم، مانند کشش دست.
  2. حرکاتی که ما را مجبور به بلند کردن، راه رفتن و برگشتن می‌کند. به عنوان مثال موبایل خود را در کیف خود بگذاریم که روی چوب لباسی است، با این کار هر موقع به آن احتیاج داشتیم باید بلند شویم و حرکت کنیم. به عنوان مثال دیگر اینکه ماشین خود را در جای دور پارک کنیم که برای سوار شدن یا رفتن به مقصد مورد نظرمان، مجبور به راه رفتن شویم.

تفکر

همانطور که می‌دانید کل دانشمندان موافق هستند که پیچیده‌ترین قطعه‌ای که در کائنات وجود دارد. یعنی خداوند به ما گران‌ بهاترین قطعه را به رایگان داده است اما واقعیت آن است که از ماشین، خانه و موبایل خود بیشتر از ذهن و مغز خود مراقبت می‌کنیم. نحوه تفکر ما در سلامت ذهن و رحمان تاثیر مستقیم دارد. سوال این است که چطور تفکر خود را مدیریت کنیم که بهره وری از مغز و انضباط فردی خود را افزایش دهیم؟

بهترین راهکار برای کنترل افکار این است که در لحظه باشیم یا در اصطلاح علمی mind fulnes باشیم. مشکل اکثر افراد ناموفق این است که زمانی که فیلم سینمایی می‌بینند به کار فردا فکر می‌کنند یا وقتی سر کار هستند به استراحت بعد از ظهر فکر می‌کنند، وقتی با خانواده حرف می‌زنند به چک برگشتی فکر می‌کنند اما وقتی در بانک هستند به خانواده فکر می‌کنند و… . یعنی در همان لحظه به موضوع فعلی فکر نمی‌کنند و ذهنشان به اولویت‌های دیگری مشغول است.

بخش عمده انضباط شخصی همین است یعنی در همان لحظه کل تمرکز خود را روی همان موضوع بگذاریم، آن کار را با کیفیت انجام می‎دهیم و آرامش بیشتری هم خواهیم داشت.

یک راه حل عالی برای اینکه ذهن را کنترل کنیم تا زمان حال فکر کند این است که به جزئیات دقت کنیم. به عنوان مثال اگر فیلم می‌بینیم جزئیات را بررسی کنیم، به لیوان کثیفی که کارگردان عمداً پشت سر بازیگر قرار داده و اینکه بعدا چه کاربردی در فیلم خواهد داشت، دقت کنیم.

راز لذت بردن از زندگی همین است، بودن در لحظه! پس خود را عادت دهیم که من الان در این لحظه باید تمرکزم روی زمان حال باشد.

نتیجه گیری

انضباط فردی مهم‌ترین و بارزترین ویژگی افراد موفق است و کسی نیست که نخواهد موفق شود و اهدافش برسید. محقق شدن اهداف و رسیدن به چیزهایی که دوست داریم، در گرو تلاش‌ها و کارهایی است که به صورت مداوم انجام می‌دهیم. قطعا یک شبه این اتفاقت نمی‌افتد و تنها با انضباط فردی می‌توانیم به خواسته‌های خود برسیم. اصول ۴ گانه‌ای که مطالعه کردید، پیش نیاز‌های انضباط فردی است یا این طور بگویم که اگر خواب، تغذیه و تحرک مناسب و کافی نداشته باشیم یا ذهن متمرکز نداشته باشیم پس انتظار موفقیت هم نباید داشته باشیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *